Aktuality

Jasným vítězem je Jablonec nad Nisou. Stal se Městem pro byznys Libereckého kraje

13. 2. 2018

Jasným vítězem letošního ročníku výzkumu Město pro byznys se v Libereckém kraji stal Jablonec nad Nisou. Město obsadilo první místo v obou hlavních oblastech hodnocení, jak v podnikatelském prostředí, tak v přístupu veřejné správy. Druhý skončil Železný Brod, bronz bere statutární město Liberec. Srovnávací výzkum, který zpracovává analytická agentura Datank a jehož výsledky jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí, hodnotí všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy.

V Jablonci se podnikání daří
Jablonec nad Nisou má v kraji druhý nejvyšší podíl právnických osob a druhý nejvyšší podíl malých a středních firem a nejvyšší přírůstek obyvatel. Město boduje svými webovými stránkami, které byly z hlediska přívětivosti a obsahu pro podnikatele hodnoceny jako vůbec nejlepší v kraji. V testu elektronické komunikace se městský úřad umístil na vynikajícím třetím místě, v kritériu rozsahu úředních hodin si drží od loňského roku druhé místo. Jablonec se může také pochlubit třetím místem v podílu výdajů věnovaných na veřejnou dopravu. Jednoduše podnikatelé mají v Jablonci na růžích ustláno a městu patří zaslouženě titul Město pro byznys Libereckého kraje.

„Umísťujeme se standardně na špici, ale první místo má svou hodnotu. Jsem rád, že to není jen o dálnici, ale také o dalších parametrech, které můžeme přímo ovlivnit, hlavně o komunikaci a vstřícnosti úřadu směrem k podnikatelům,“ okomentoval vítězství primátor Jablonce nad Nisou Petr Beitl.

Železný Brod drží stříbro, Liberec se z loňské bramborové vyhoupl na třetí příčku
Druhý Železný Brod má v kraji nejnižší podíl dlouhodobě nezaměstnaných. Skvělé výsledky vykazuje v hospodaření radnice, má druhý nejvyšší podíl kapitálových výdajů. V poměru výdajů na dluhovou službu k běžným příjmům skončil v kraji na prvním až čtvrtém místě. Třetí Liberec vyniká v meziročním růstu ekonomických subjektů a v počtu studentů a učňů v odborném vzdělávání. Má třetí nejvyšší podíl malých a středních firem a druhý nejvyšší přírůstek obyvatel. Městský úřad nabízí ze všech obcí s rozšířenou působností v kraji nejvíce úředních hodin.

CzechInvest znovu vybírá investičně nejatraktivnější regiony
Samostatnou soutěžní kategorií, kterou vyhlašuje Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest, je Investičně atraktivní region. Tato kategorie hodnotí přístup místních samospráv vůči podnikům a připravenost podnikatelského prostředí dané lokality pro nové soukromé investice. Jejím cílem je prezentovat úspěšné příklady obcí v České republice, které efektivně spolupracují s podnikatelskou sférou na hospodářském a investičním rozvoji regionu. Přihlášky je možné zasílat na adresu mestoprobyznys@czechinvest.org od 1. února do 31. března 2018. Prvních šest nominovaných bude představeno na vyhlášení celostátních výsledků výzkumu Město pro byznys v dubnu 2018.

Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotí letos již podesáté podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností v České republice. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Pořadí vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. Pro pracovníky městských úřadů, podnikatele ale i veřejnost je sestavován unikátní žebříček nejlepších měst s největším podnikatelským potenciálem v ČR. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v České republice.