Benešov je Městem pro byznys Středočeského kraje

8. 3. 2018

Vítězný Benešov si udržuje kvalitní podnikatelské prostředí, a obhájil tak první místo v kraji ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys. Druhý skončil Brandýs nad Labem - Stará Boleslav, bronz bere Příbram. Výzkum, jehož výsledky jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí, zpracovává analytická agentura Datank a hodnotí v něm všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy.

V Benešově o podnikatele pečují
Benešov si vede výborně především v přístupu veřejné správy. Skvělých výsledků město dosáhlo kvalitou radničních webových stránek směrem k podnikatelům, úspěšné bylo v testu elektronické komunikace, který prověřuje rychlost, úplnost a správnost odpovědí na fiktivní podnikatelský dotaz. Radnice si vede dobře v poměru dluhové služby k běžným příjmům, může se pyšnit vyšší likviditou a kvalitní podporou veřejné dopravy. V podnikatelském prostředí si vítězné středočeské město vede dobře zejména velmi nízkou dlouhodobou nezaměstnaností. V Benešově mají při srovnání s dalšími městy v regionu rovněž vyšší podíl podnikatelů a právnických osob.

„Mám velkou radost, že jsme titul středočeského Města pro byznys obhájili. Je to signál, že prostředí, které Benešov pro podnikatele vytváří, je dobré. Jsme v osobním kontaktu s hlavními benešovskými zaměstnavateli. Máme ve městě dva brownfieldy, které chceme využít pro další rozvoj. Chceme, aby se do Benešova stěhovali lidé a aby město bylo dál atraktivní pro podnikatele,“  říká starosta vítězného Benešova Petr Hostek.

Brandýs podnikatelsky roste, Příbram se vyhoupla na stupně vítězů
Brandýs nad Labem - Stará Boleslav si v podnikatelském prostředí vedl skvěle zejména nárůstem ekonomických subjektů. Dobrých výsledků město dosahuje v oblasti pracovního trhu, kde v regionu disponuje nejvyšším přírůstkem obyvatel a druhou nejnižší nezaměstnaností. Radnice se také blískla nejlepším výsledkem v testu elektronické komunikace. Třetí Příbram se v podnikatelském prostředí může pyšnit vysokým podílem malých a středních firem v kraji, je také městem s vysokým počtem studentů. V přístupu veřejné správy radnice v regionu vyniká vysokou likviditou a nízkou dluhovou službou.

CzechInvest znovu vybírá investičně nejatraktivnější regiony
Samostatnou soutěžní kategorií, kterou vyhlašuje Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest, je Investičně atraktivní region. Tato kategorie hodnotí přístup místních samospráv vůči podnikům a připravenost podnikatelského prostředí dané lokality pro nové soukromé investice. Jejím cílem je prezentovat úspěšné příklady obcí v České republice, které efektivně spolupracují s podnikatelskou sférou na hospodářském a investičním rozvoji regionu. Přihlášky je možné zasílat na adresu mestoprobyznys@czechinvest.org od 1. února do 31. března 2018. Prvních šest nominovaných bude představeno na vyhlášení celostátních výsledků výzkumu Město pro byznys v dubnu 2018.

Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotí letos již podesáté podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností v České republice. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Pořadí vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. Pro pracovníky městských úřadů, podnikatele ale i veřejnost je sestavován unikátní žebříček nejlepších měst s největším podnikatelským potenciálem v ČR. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR.