Podnikání v Praze? Nejlépe na Praze 2

8. 3. 2018

Centrum hlavního města ukázalo svůj podnikatelský potenciál. Na prvních dvou místech se umístily Praha 2 a Praha 1. Stupně vítězů Města pro byznys 2017 doplnila sousedící Praha 7. Srovnávací výzkum, který zpracovává analytická agentura Datank a jehož výsledky jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí, hodnotí všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a 22 městských částí Hlavního města Prahy.

Praha 2 vyniká v přístupu veřejné správy
Praha 2 se v podnikatelském prostředí umístila na pátém místě a v přístupu veřejné správy je vůbec nejlepší ze všech městských částí. V podnikatelském prostředí se může pyšnit velmi vysokým podílem podnikatelů, druhým nejvyšším podílem malých a středních firem v hlavním městě a disponuje rovněž vysokým počtem ekonomických subjektů. V přístupu veřejné správy je Praha 2 jasným vítězem. V testu elektronické komunikace, který zjišťuje kvalitu a rychlost odpovědí na fiktivní podnikatelský dotaz, získala Praha 2 vůbec nejlepší výsledky a dobře obstála také ve scóringu úředních hodin.

„Jsme mile překvapeni, že jsme se opět vrátili do čela. Praha 2 se dlouhodobě snaží být ve službách pro občany a podnikatele vlajkovou lodí. Aplikujeme v tomto ohledu všechny smysluplné novinky,“ komentuje úspěch tajemník Úřadu Městské části Praha 2 Michal Kopecký.

Praha 1 má nejvyšší podíl podnikatelů, Praha 7 je skokanem roku
Druhá nejúspěšnější městská část dosáhla výborného výsledku zejména nejvyšším podílem právnických osob a nejvyšším počtem ekonomických subjektů.  V přístupu veřejné správy vyniká Praha 1 podporou webových stránek ve vztahu k podnikatelům. Třetí nejlepší městskou částí je Praha 7. V podnikatelském prostředí zaznamenala dobré výsledky v podílu podnikatelů i podílu firem. Při srovnání s ostatními městskými částmi se zde daří rozvoji bytové výstavby, s čímž souvisí i pro Prahu nadprůměrný růst počtu obyvatel.

CzechInvest znovu vybírá investičně nejatraktivnější regiony
Samostatnou soutěžní kategorií, kterou vyhlašuje Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest, je Investičně atraktivní region. Tato kategorie hodnotí přístup místních samospráv vůči podnikům a připravenost podnikatelského prostředí dané lokality pro nové soukromé investice. Jejím cílem je prezentovat úspěšné příklady obcí v České republice, které efektivně spolupracují s podnikatelskou sférou na hospodářském a investičním rozvoji regionu. Přihlášky je možné zasílat na adresu mestoprobyznys@czechinvest.org od 1. února do 31. března 2018. Prvních šest nominovaných bude představeno na vyhlášení celostátních výsledků výzkumu Město pro byznys v dubnu 2018.

Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotí letos již podesáté podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností v České republice. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Pořadí vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. Pro pracovníky městských úřadů, podnikatele ale i veřejnost je sestavován unikátní žebříček nejlepších měst s největším podnikatelským potenciálem v ČR. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR.