V desetiletém srovnání výzkumu Město pro byznys vítězí město Odry

5. 11. 2019

Dlouhodobě kvalitními podmínkami pro podnikání se může v rámci Moravskoslezského kraje pochlubit město Odry. Ukázaly to výsledky srovnávacího výzkumu „Město pro byznys desetiletí“, do něhož bylo zahrnuto všech 22 krajských měst a obcí s rozšířenou působností. Výzkum, který zpracovává analytická agentura Datank, se zaměřuje jak na podnikatelské prostředí, tak na přístup veřejné správy. V Moravskoslezském kraji se na druhé pozici umístila Opava, bronz bere Třinec.

Odry dobře komunikují s podnikateli
Za posledních deset let se Odry dostaly v Moravskoslezském kraji na stupně vítězů celkem šestkrát, z toho čtyřikrát cinklo zlato, jednou to byla stříbrná a jednou bronzová pozice. Prosadit se město dokázalo ale i na celorepublikové úrovni, kdy v konkurenci více než dvou set měst a obcí, které jsou do výzkumu zahrnuty, obsadily jednou osmé a v roce 2012 dokonce šesté místo. Za dlouhodobým úspěchem stojí v každém případě přístup veřejné správy. V tomto ohledu se sedmitisícové město má čím pochlubit. Celorepublikově vychází dobře v hodnocení podpory webových stránek z pohledu podnikatelů, kteří na nich naleznou rychle a přehledně vše potřebné. Podnikatele do města lákají také například příznivé ceny stavebních pozemků.

„Jako město se snažíme, abychom maximálně vycházeli občanům i podnikatelům vstříc, což se projevuje i na výsledcích. Vážíme si tohoto ocenění, věříme objektivnímu vyhodnocování, protože jde také do života, a nejen do statistik. Co se týká podnikatelů, tak je situace u nás stabilní. Za poslední tři roky se nám také podařilo vybudovat novou průmyslovou zónu, kde máme dva větší podniky, takže Odry se úspěšně rozvíjejí, i když je v současné době hlad po pracovnících. My jsme se v minulosti snažili o to, aby lidé z Oder a okolí nemuseli vyjíždět za prací. A to se nám splnilo a myslím si, že taková možnost zaměstnání bude pro naše občany velmi důležitá i do budoucna,“ uvádí starosta města Odry Libor Helis.

Opava má dostatek studentů v odborném vzdělávání, v Třinci rychle přibývá firem
Stříbro bere v Moravskoslezském kraji Opava, která má z jednotlivých ročníků ve sbírce jednu zlatou, jednu stříbrnou i jednu bronzovou. Dobrých výsledků dosahuje Opava především díky vysokému počtu studentů a učňů v odborném vzdělávání, kvalitní komunikaci radnice s podnikateli nebo podpoře veřejné dopravy. S celkově dvěma prvenstvími, jednou stříbrnou a dvěma bronzovými umístěními za poslední dekádu se na pomyslnou bednu dostalo ještě město Třinec. V letech 2015 a 2016 se dokonce vyšvihlo mezi všemi obcemi s rozšířenou působností v České republice na sedmé a šesté místo. Statutární město ležící na řece Olši se může celorepublikově pyšnit vysokým růstem počtu ekonomických subjektů, stejně jako počtem zaměstnavatelů v sektoru malých a středních podniků.

Z hlediska srovnání krajů byl pro Moravskoslezský kraj velmi úspěšný rok 2012, kdy se na celkově šesté pozici umístily Odry, stejný výsledek zaznamenal v roce 2017 také Třinec. Vůbec nejlepšího umístění pak dosáhla v roce 2017 Ostrava, která celorepublikově zvítězila. Dobrý trend Moravskoslezského kraje ve vztahu k podnikatelům pokračuje i nadále, kdy se v roce 2018 v TOP 50 v rámci celé České republiky umístilo sedm z dvaadvaceti moravskoslezských měst, v čele s Frýdkem-Místkem na celorepublikově sedmé příčce.

Cílem srovnávajícího výzkumu, který se věnuje podnikatelskému prostředí a přístupu veřejné správy, je vytvořit diskusní platformu na téma možností podpory malého a středního podnikání ze strany samospráv. Pro pracovníky městských úřadů, podnikatele ale i veřejnost jsou díky výzkumu k dispozici výsledky, které zahrnují všechny důležité informace a statistická data ze sledované oblasti. Do výzkumu je automaticky zapojeno 205 měst s rozšířenou působností a 22 městských částí Hlavního města Praha. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem společnost Eurovia CS.